מערכת הַשֵּׁמוֹת
הַשֵּׁמוֹת
א) נְטִיַּת הַשֵּׁם
ב) המשקלים
נְטִיַּת הַשֵּׁם
רֹב השמות נוֹטִים בנקבה באמצעות סִיֹּמֶת ־ָה, ־ֶת אוֹ ־ִית. בּרַבִּים באמצעות סִיֹּמֶת ־ִים וּברַבּוֹת באמצעות סִיֹּמֶת ־וֹת. צוֹרת הזוג** ברבים באמצעות סִיֹּמֶת ־ַיִם וצורת זוג***ברבות באמצעות סִיֹּמֶת ־תַיִם
לְמָשָׁל
| יְלָדוֹת | יְלָדִים | יַלְדָּה | יָֽלֶד | +___ |
| סַפָּרִיּוֹת | סַפָּרִים | סַפָּרִית | סַפָּר | __ |
רִבּוּי חריג
חלק מִשְּׁמוֹת הָֽעֶצֶם ברִבּוּי נוֹטִים בְּאֹפֶן חָרִיג. כדי לְזַהוֹת אֶת־מִינוֹ שֶׁלְּשֵׁם הָעֶצֶם יש להעבירו ליחיד או לבדוק אם צמוד אליו שם תאר למשל.
לְמָשָׁל: אָב וּבְרַבִּים אָבוֹת, אִשָּׁה וּבְרַבּוֹת נָשִׁים. בָּֽית וּבְרַבִּים בָּֽתִּ֫ים
חַלּוֹן וּבְרַבִּים חַלּוֹנוֹת
שָׁבוּעַ, שׁבועות
המשקל קִטָּלוֹן בְּרִבּוּי הוּא קִֽטְלוֹן
יִדּוּעַ הַשֵּׁם
הַשֵּׁם מְיֻדָּע בשלשה דרכים
סוג א) הַשֵׁם עִם־הֵא הַֽיְדִיעָה, לְמָשָׁל: הַבָּֽיִת
סוג ב) הַשֵּׁם עִם־כִּנּוּי קִנְיָן חָבוּר: בֵּיתִי
סוג ג) הַשֵּׁמוֹת הַפְּּרָטִיִּים הֵם כְּבַר מְיֻדָּעִים: יוֹסֵף, יְרוּשָׁלָֽים
הַכִּנּוּיִים
(Pronouns) /hakkinnouyeem/
הַכִּנּוּיִים הַפְּרוּדִים
(Independent Pronouns) /hakkinnouyeem happuroudeem/
הַנּוֹשֵׂא
| רבוי | יחיד | גוף |
|---|---|---|
| אֲנַ֫חְנוּ, אֲנוּ /anahnou, anou/ | אָנֹכִ֫י, אָנֹֽכִי ׃ אֲנִ֫י, אָֽנִי ׃ /anochee, anee/ | מְדַבֵּר |
| אַתֶּ֫ם /attem/ | אַתָּ֫ה, אָֽתָּה ׃ /atta/ ⟨ʾattā́, ʾā́ttā⟩ [ʔætˈ tʰɑː], [ˈ ʔɑːtʰːɑː] | נוֹכֵחַ |
| אַתֵּ֫נָה, אַתֵּ֫ן /attena, atten/ | אַ֫תּ, אָֽתּ ׃ /atte/ | נוֹכָֽחַת |
| הֵ֫מָּה, הֵ֫ם /hemma, hem/ | ה֫וּא /hou/ ⟨hû́⟩ [huː] | נִסְתָּר |
| הֵ֫נָּה, הֵ֫ן /henna, hen/ | הִ֫יא /hee/ ⟨hî́⟩ [hiː] | נִסְתָּֽרֶת |
כִּנּוּיֵי קִנְיָן חֲבוּרִים
כִּנּוי מושא חבור
| רבוי | יחיד | גוף |
|---|---|---|
| ־ִ֫י // ⟨⟩ [ˈ ] | ־ִ֫י // ⟨⟩ [ˈ ] | מְדַבֵּר |
| ־ִ֫י // ⟨⟩ [ˈ ] | ־ֶֽךָ, ־ךָ֫ // ⟨⟩ [ˈ ] | נוֹכֵחַ |
| ־ִ֫י // ⟨⟩ [ˈ ] | ־ך // ⟨⟩ [ˈ ] | נוֹכָֽחַת |
| ־ִ֫י // ⟨⟩ [ˈ ] | ־ו // ⟨⟩ [ˈ ] | נִסְתָּר |
| ־ִ֫י // ⟨⟩ [ˈ ] | ־הּ // ⟨⟩ [ˈ ] | נִסְתָּֽרֶת |
Nominal Suffixes
הַמֻּשָּׂא הַיָּשִׁיר
| רבוי | יחיד | גוף |
|---|---|---|
| אֹתָ֫נוּ | אֹתִ֫י | מְדַבֵּר |
| אֶתְכֶ֫ם | אֹתְךָ | נוֹכֵחַ |
| אֶתְכֶ֫ן | אֹתָ֫ךְ | נוֹכָֽחַת |
| אֹתָ֫ם, אֶתְהֶ֫ם | אֹת֫וֹ | נִסְתָּר |
| אֹתָ֫ן, אֶתְהֶ֫ן | אֹתָ֫הּ | נִסְתָּֽרֶת |
הַמֻּשָּׂא הָֽעָקִיף
לי, לך, לו, לה, לנו
| Plural person for nouns dual and plural | Plural person for nouns singular | Singular Person for nouns dual and plural | Singular Person for nouns singular | Person |
|---|---|---|---|---|
| ־ֵ֫ינוּ // | ־ֵ֫ נוּ, ־נוּ // | ־ַ֫י /-/ | ־ִ֫י /-î́/ [iː] | 1 |
| ־ֵיכֶ֫ם // | ־כֶ֫ם // | ־ֶ֫ךָּ | ־ךָ֫, ־ֶֽֽ ֽךָ ׃ // | 2m |
| ־ֵיכֶ֫ן // | ־כָ֫ן // | ־ַ֫יִךְ, ־ָ ֽיִךְ // | ־ךְ, ־ֵ֫ךְ // | 2f. |
| ־ֵיהֶ֫ם, ־ֵ֫ימוֹ // | ־הֶ֫ם, ־ָ֫ם, ־ָ֫מוֹ // | ־ָ֫יו, ־ָ֫ו, ־ֵ֫יהוּ // | ־הוּ, ו, ־ֵ֫הוּ, ־וֹ, ־ֹה // | 3m. |
| ־ֵיהֶ֫ן | ־הֶ֫ן, ־הֵ֫ן, ־ָ֫ן // | ־ֶ֫יהָ // | ־ֶ֫הָ, ־ָ֫הּ, ־הָ // | 3f. |
Verbal Suffixes
| Plural with ⟨נ⟩ epenthetic | Simple Plural | Singular with ⟨נ⟩ epenthetic | Simple Singular | Person |
|---|---|---|---|---|
| ־ֶ֫נּוּ | ־נוּ, ־ָֽ֫נוּ, ־ֵ֫נוּ // | ־ַ֫נִּי, ־ֶ֫נִּי | ־ֵ֫נִי,־ַ֫נִי, ־נִ֫י // | 1 |
| ־כֶ֫ם // | ־ֶ֫ךָּ | ־ךָ֫, ־ֶֽֽ ֽךָ ׃ // | 2m | |
| ־כָ֫ן // | ־ךְ, ־ָֽךְ, ־ֵ֫ךְ, ־ֶךְ // | 2f. | ||
| ־הֶם, ־ם, ־ָ֫ם, ־ַם, ־ָ֫מוֹ, ־ֵ֫ם, ־ֵ֫ם // | ־ֶ֫נּוֹ | ־הוּ, ־ָֽהוּ, ־ֵהוּ, ־ֹ֫ה, ־וֹ, ־ָ ֽמוֹ // | 3m. | |
| ־הֶ֫ן, ־ן, ־ָ֫ן, ־ַן, ־ֵ֫ן // | ־ֶ֫נָּה | ־הָ, ־ָהּ, ־ֶ֫הָ // | 3f. |
הַכִּנּוּיִים חֽוֹזְרִים
יָחִיד: עַצְמִי
רַבִּים: עַצְמֵנוּ
כִּנּוּיֵי הַקִּנְיָן
יָחִיד: שֶׁלִּי
רַבִּים: שֶׁלָּנוּ
כִּנּוּיֵי הרֶמֶז
כנויי גוף: זה, זאת, זו, אלה, אלו, ההוא, ההיא, ההם, ההן
כתארים
| נקבה | זכר | |
|---|---|---|
| זֹאת | זֶ֫ה | קרוב* יחיד |
| אֵלֶּה | קרוב* רבוי | |
| הִ֫יא | הוּא | רחוק* יחיד |
| הֵ֫ן, הֵ֫נָּה | הֵ֫ם, הֵ֫מָּה | רחוק* יחיד |
הָֽאִישׁ הַזֶּה – הָֽאֲנָשִׁים הָֽאֵ֫לֶּה
הָֽאִישׁ הַה֫וּא – הָֽאֲנָשִׁים הָֽהֵ֫ם
הָֽאִשָּׁה הַזֹּ֫את
הָֽאִשָּׁה הַהִ֫יא
זֶה הָֽאִישׁ – אֵלֶּה הָֽאֲנָשִׁים
זֹאת הָֽאִשָּׁה
שְׁמוֹת תֹּאַר: הַזֶּה, זה, הזאת, זו, האלה, האלו, הללו, ההוא, …
מלית שלילה והנטיות שלה
| Singular with ⟨נ⟩ epenthetic | Simple Singular | Person |
|---|---|---|
| אֵינֶ֫נּוּ | אֵינֶ֫נִּי אֵינִי (חז״ל) | 1 |
| אֵינְכֶ֫ם | אֵינֶֽךָ | 2m |
| אֵינְכֶ֫ן | אֵינֵ֫ךְ | 2f. |
| אֵינָ֫ם | אֵינֶ֫נּוּ אֵינוֹ (חז״ל) | 3m. |
| אֵינָ֫ן | אֵינֶנָּ֫הּ אֵינָ֫הּ (חז״ל) | 3f. |
הַתְּחִלִּית
דּוּ־
שֵׁם עָֽתֶם: דּוּ־שִׂ֫יחַ
שֵׁם תֹּאַר: דּוּ־מִינִ֫י, ־נִ֫ית
הַצֵּרוּפִים
שֵׁם הָֽעֶצֶם וְעוֹד שֵׁם הַתֹּאַר = שֵׁם וְתָאֳרוֹ
שֵׁם הַתֹּאַר נוֹטֶה תָּמִיד בְּאֹפֶן רָגִיל, לְמָשָׁל אִשָּׁה טוֹבָה וּבְרַבּוֹת נָשִׁים טוֹבוֹת. לכן אם נראה שם תואר הצמוד לשם עצם נוכל לדעת את־מינו של שם העצם לפי שם התאר הצמוד לו
מִצְוָה גְדוֹלָה
למשׁל: מִצְוָה גְדוֹלָה לִהְיוֹת בְּשׂמִחָה תָמִיד
הֶתְאֵם בַּשֵּׁם וְתָאֳרוֹ
שֵׁם הָֽעֶצֶם וְתָאֳרוֹ מִתְאימים זֶה לזֶה בְּמִין וּבְמִסְפָּר וּבְיִדּוּעַ. לְמָשָׁל
בַּיִת גָּדוֹל
בָּֽתִּים גְּדוֹלִים
הַבַּיִת הַגָּדוֹל
הַבָּֽתִּים הַגְּדוֹלִים
צֵרוּף סְמִיכוּת
צֵרוּף הַסְּמִיכוּת הוּא שֵׁם עֶצֶם וְעוֹד שֵׁם עֶצֶם. עִם שני שׁמוֹת שֵׁם הָֽעֶצֶם הַשֵּׁנִי נִקרא סוֹמֵךְ והוּא מתאר אֶת־הָֽרִאשׁוֹן הנקרא נִסמךְ., זאת אומרת (נסמך) וְעוֹד (סוֹמךְ). לְמָשָׁל
הַר וְעוֹד בָּיִת בְסְמִיכוּת הַר בָּֽיִת
בֵּן וְעוֹד יִשְׂרָאֵל בְסְמִיכוּת בֵּן יִשְׂרָאֵל
חוֹבֵב וְעוֹד צִיּוֹן בְסְמִיכוּת חוֹבֵב צִיּוֹן
כאשר אנו רוצים לכתב את הסמיכות בְּרַבִּים, יש רק לשנות את־הנסמך
חוֹבֵב וְעוֹד צִיּוֹן בְסְמִיכוּת בְּרַבִּים חוֹבְבֵי צִיּוֹן
בֵּן וְעוֹד יִשְׂרָאֵל בְסְמִיכוּת בְּרַבִּים בְּנֵי יִשְׂרָאֵל
כאשר אנו רוצים ליידע את הסמיכות ניידע רַק אֶת־הַסּוֹמךְ
הַר הַבָּֽיִת
אאאא
אאאאא
אאאא
אאאאא
אאאא
אאאאא
אאאא
אאאאא
אאאא
אאאאא
Indefinite Pronouns in Rabbinic Hebrew
אָדָם – person, someone, one
כָּל־אָדָם, everyone, anyone
אֵין אָדָם, no-one
דָּבָר, something, thing
כָּל־דָּבָר, everything, anything
אֵין דָּבָר, nothing
כָּל־ may be used before any noun to express ‘any’, general or indefinite sense
| מָֽלֶךְ | נפרד | |
| ⟨mā́leḵ⟩ | [ˈ mɑːlɛx] | |
| מֶ֫לֶךְ | נפרד | |
| ⟨méleḵ⟩ | [ˈ mɛ.lɛx] | |
| מֶלֶךְ | נסמך | |
| ⟨mèleḵ⟩ | [ˈ mɛ.lɛx] | |
| מַלְכִּ֫י | א | |
| ⟨malkî́⟩ | [mælˈ kʰiː] | |
צוֹרוֹת נוטות
| אַחֲרֶיהָ | אַחֲרָיו | אַחֲרַיִךְ | אַחֲרֶיךָ | אַחֲרַי | אַחֲרֵי |
| אַחֲרֵיהֶן | אַחֲרֵיהֶם | אַחֲרֵיכֶן | אַחֲרֵיכֶם | אַחֲרֵינוּ |
| אֵינֶנָּה אֵינָה | אֵינֶנּוּ אֵינוֹ | אֵינֵךְ | אֵינְךָ | אֵינֶנִּי אֵינִי | אֵין |
| אֵינָן | אֵינָם | אֵינְכֶן | אֵינְכֶם | אֵינֶנּוּ |
| כָּמ֫וֹהָ | כָּמ֫וֹהוּ | כָּמ֫וֹךְ | כָּמ֫וֹךָ | כָּמ֫וֹנִי | כְּמוֹ |
| כָּהֵ֫נָּה [כָּהֵ֫ן] | כָּהֵ֫ם | כָּכֶ֫ן | כָּכֶ֫ם | כָּמ֫וֹנוּ |
| מִמֶּ֫נָה | מִמֶּ֫נּוּ | מִמֵּ֫ךְ | מִמְּךָ֫ | מִמֶּ֫נִּי | מִן |
| מֵהֵנָּה [מֵהֶ֫ן] | מֵהֶ֫ם [מֵהֵ֫מָּה] | מִמְּכֶ֫ן | מִמְּכֶ֫ם | מִמֶּ֫נּוּ |
לִלְֹשׁון המקרה הם הַצּוּרוֹת אֵינֶנִּי, אֵינֶנּוּ וְאֵינֶנָּה
לִלְֹשׁון חז״ל הם הַצּוּרוֹת אֵינִי, אֵינוֹ וְאֵינָה
משתמש:
א) “הַיֶּלֶד אֵינֶנּוּ” (בראשית לז, ל)
המשקלים
שלמים
פה גרונית
עין גרונית
למד גרונית
פ״נ
גִּזְרַת הַשְּׁלֵמִים
גִּזְרַת הַחֲסֵרִים
גִּזְרַת הַכְּפוּלִים
גִּזְרַת הַנָּחִים
המקורות***
הַמָּקוֹר הַמֻּחְלָט
קל
| ל״י | ע״י | ע״ו | פ״נ | פ״א | שלם |
| בָּנֹ֫ה | קוֹל | קוֹל | נָפֹל | אָכֹל | קָטֹל |
שלם
| הִתְקַטֵּל | הָפְעַל | הִפְעִיל | נִפְעַל | קל |
| נִקְטֹ֫ל / הִקָּטֹּ֫ל | אָכֹל |
פ״א
| הִתְקַטֵּל | הָפְעַל | הִפְעִיל | נִפְעַל | קל |
| ___ | אָכֹל |
פ״נ
| הִתְקַטֵּל | הָפְעַל | הִפְעִיל | נִפְעַל | קל |
| הִתְנַפֵּ֫ל | הֻפַּ֫ל | הַפֵּ֫ל | הִּנָּפֵ֫ל | נָפֹ֫ל |
ע״ו
| הִתְקוֹלֵ֫ל | קוֹלַ֫ל | קוֹלֵ֫ל | הָפְעַל | הִפְעִיל | נִפְעַל | קל |
| הִתְקוֹלֵ֫ל | קוֹלַ֫ל | קוֹלֵ֫ל | הוּקַ֫ל | הָקֵ֫ל | הִקּ֫וֹל | קוֹם |
ע״י
| הִתְקַטֵּל | הָפְעַל | הִפְעִיל | נִפְעַל | קל |
| קוֹל |
ל״י
| הִתְקַטֵּל | הָפְעַל | הִפְעִיל | נִפְעַל | קל |
| הִתְבַּנֹּ֫ה | הָבְנֵ֫ה | הַבְנֵ֫ה | נִבְנֹ֫ה | בָּנֹ֫ה |
שֵׁם הַפְּעוּלָה
צוֹרוֹת שֵׁם הַפְּעוּלָה
שלמִים
| מֵהַפֹּעַל | שֵׁם הַפְּעוּלָה | |
|---|---|---|
| כָּתֹב | כְּתִיבָה | פְּעִילָה |
| נכתב | הִכָּֽתְבוּת | |
| הַכְתֵּב | הַכְתָּבָה | הַפְעָלָה |
| כַּתֹּב | כִּתּוּב | פִעוּל |
| הִתְכַּתֵּב | הִתְכַּתְּבוּת | הִתְפַּעֲלוּת |
ל״י
| מֵהַפֹּעַל | שֵׁם הַפְּעוּלָה | |
|---|---|---|
| כָּתֹה | כְּתִיָּה | פְּעִילָה |
| נכתה | הִכָּֽתוּת | |
| הכתה | הַכְתָּיָה | הַפְעָלָה |
| כתב | כִּתּוּי | פִעוּל |
| הִתְכַּתה | הִתְכַּתּוּת | הִתְפַּעֲלוּת |
| וְכָֽתַבְתִּ֫י | כָּתַ֫בְתִּי | ג”א יָחִיד |
| wăḵāṯaḇtî́ | kāṯáḇtî | |
| וְכָֽתַבְתָּ֫ | כָּתַ֫בְתָּ | |
| wăḵāṯaḇtā́ | kāṯáḇtā | |
| וְכָתַ֫בְתְּ | כָּתַ֫בְתְּ | |
| wăkāṯáḇtĭ | kāṯáḇtĭ | |
| וְכָתַ֫ב | כָּתַ֫ב | |
| wăḵāṯáḇ | kāṯáḇ | |
| וְכָתְבָה | כָּֽתְבָ֫ה | |
| kāṯăḇā́ | ||
| וְכָתַבְנוּ | כָּתַ֫בְנוּ | |
| kāṯáḇnû | ||
| וּכְתַבְתֶּם | כְּתַבְתֶּ֫ם | |
| ûḵăṯaḇtém | kăṯaḇtém | |
| וּכְתַבְתֶּן | כְּתַבְתֶּ֫ן | |
| ûḵăṯaḇtén | kăṯaḇtén | |
| וְכָֽתְב֫וּ | כָּֽתְב֫וּ | |
| wăkāṯăḇû́ | kāṯăḇû́ |
Periphrastic forms
הָיֹה + בֵּינוֹנִי
הייתי כותב: I was writing / I used to write
הָיוּ כותבים: they were writing / they used to write
להיות כותב: to keep on writing
עָתִיד לָ־ + מקור
עָתִיד, עֲתִידָה, עֲתִידִים, עֲתִידוֹת
BH: prepared, ready.
RHL disposed to, will
אינו עָתִיד לחזור: he will not return
AUXILIARY VERB
+ ל־ = final clause = in order to
+ שֶׁ־ = introduce a subordinate clause
+ שֶׁ־ = periphastic imperatives = it is necessary that he says = צָרִיך שֶׁיֹּאמַר
+ התחיל = begin, start = I began eating = התחלי אוכל
| Bound – Unbound | |
|---|---|
| 𐎊𐎍𐎄𐎚 ⟨yldt⟩ ⟨yaldatu⟩ | 𐎊𐎍𐎄 ⟨yld⟩ ⟨yaldu⟩ |
| 𐎊𐎍𐎄𐎚 ⟨yldt⟩ ⟨yaldati⟩ | 𐎊𐎍𐎄 ⟨yld⟩ ⟨yaldi⟩ |
| 𐎊𐎍𐎄𐎚 ⟨yldt⟩ ⟨yalda⟩ | 𐎊𐎍𐎄 ⟨yld⟩ ⟨yalda⟩ |
| 𐎊𐎍𐎄𐎚𐎎, 𐎊𐎍𐎄𐎚 ⟨yldtm, yldt⟩ ⟨yaldatāmi, yaldatā⟩ | 𐎊𐎍𐎄𐎎, 𐎊𐎍𐎄 ⟨yldm, yld⟩ ⟨yaldāmi, yaldā⟩ |
| 𐎊𐎍𐎄𐎚𐎎, 𐎊𐎍𐎄𐎚 ⟨yldtm, yldt⟩ ⟨yaldatēmi, yaldatē⟩ | 𐎊𐎍𐎄𐎎, 𐎊𐎍𐎄 ⟨yldm, yld⟩ ⟨yaldēmi, yaldē⟩ |
| 𐎊𐎍𐎄𐎚 ⟨yldt⟩ ⟨yaldātu⟩ | 𐎊𐎍𐎄𐎎, 𐎊𐎍𐎄 ⟨yldm, yld⟩ ⟨yaldūma, yaldū⟩ |
| 𐎊𐎍𐎄𐎚 ⟨yldt⟩ ⟨yaldāti⟩ | 𐎊𐎍𐎄𐎎, 𐎊𐎍𐎄 ⟨yldm, yld⟩ ⟨yaldīma, yaldī⟩ |
Words with one originally short vowel
| צורה |
|---|
| פֹעַל (קֹטֶל) כֹּתֶב |
| פעל (קָטֶל) כָּתֶב |
| פעַל (קֵטֶל) כֵּתֶב |
| פעלה (קָטְלָה) כָּתְבָּ֫ה |
| פעלה (קַטְלָה) כַּתְבָּ֫ה |
| פעלה (קִטְלָה) כִּתְבָּ֫ה |
Words derived from two short vowel.
| צורה |
|---|
| פָעָל (קָטָל) כָּתָ֫ב |
Words from an original short vowel first and second long vowel.
Words from an original long vowel in the first syllable and an short vowel in the second syllable
Words with an original long vowel in both syllables
Words with the Third Consonant repeated.
| צורה |
|---|
| פְעָלָה (כְּתָבָ֫ה) פ״א) כְּאָבָ֫ה, נ’ כַּאֲבַת־, ר’ כְּתָב֫וֹת, כַּאֲבוֹת־ |
| צורה |
|---|
| פָּעוּל (קָטוּל) כָּת֫וּב, כְּתוּבָ֫ה, כְּתוּבִ֫ים, כְּתוּב֫וֹת |
| צורה |
|---|
| פָעֹל (קָטֹל) קָטֹל, פ’, קְטֹל, קָטַל, קָטַל, יִקְטַל, קוֹטֵל [־], קְטַל [־] ל״י) כָּתֹ֫ה, פ’, [], כְּת֫וֹת, כָּתָ֫ה, יִכְתֶ֫ה, כּוֹתֶ֫ה |
Words with Preformatives.
| צורה |
|---|
| נפעל (נקטל) נכתב, פ, נִכְתַּ֫ב ל״י) נכתה, פ, נִכְתָּ֫ה |
| צורה |
|---|
| שׁקְטָל (שׁכְתָּ֫ב) פ״א) שַׁאֲתָב, ז’, שַׁאֲתַב־, ר’ שַׁאֲתָבִ֫ים, שַׁאַתְבֵי־ |
| שׁקְטל (שׁכְתֵּ֫ב) פ״א) שַׁאֲתֵ֫ב |
Formations from the Intensive Stem.
Words with the Middle Consonant sharpened.
| צורה |
|---|
| פעל (קַטֹּל) כַּתֹּב, פ ע״א) כּאב, פ’ כֵּאֵב |
| פעוֹל (קַטּוֹל) ע״א) כָּאוֹב, כָּאוֹב־, כָּאוֹב֫וֹת |
| צורה |
|---|
| התפעל (התקַטּל) הִתכַּתּב, פ ע״א) הִתְכּאב, פ’ הִתְכָּאֵב |